Zabawy ruchowe dla przedszkolaków na jesienne dni

Zabawy ruchowe dla przedszkolaków na jesienne dni

Do 6. r.ż. jedną z najważniejszych dziecięcych potrzeb jest ruch. Przedszkolak potrzebuje zabaw rozwijających motorykę, ćwiczących równowagę i uczących przebywania w grupie. W trakcie wesołej gimnastyki przy dźwiękach muzyki maluch poznaje swoje ciało i wyrabia u siebie poczucie rytmu. W co bawić się z dzieckiem w jesienne dni i na jakie zajęcia muzyczne się z nim wybrać?

Zabawy ruchowe przy muzyce

Minie kilka lat zanim nasz maluch wykształci swój gust muzyczny. Jednak już teraz przedszkolakowi mogą podobać się jedne rytmy bardziej niż inne. Spróbujmy więc zaangażować nasze dziecko w zabawy z wykorzystaniem różnych gatunków muzycznych. W domu możemy wspólnie słuchać muzyki klasycznej, bawiąc się przy niej kolorowymi szarfami. Zadaniem przedszkolaka jest poruszanie wstążeczką do rytmu, który czuje.

Kolejną zabawą może być gra na własnoręcznie przygotowanym bębenku (np. z puszki po kawie) i maszerowanie z nim po mieszkaniu. Dziecko wystukuje dowolny rytm drewnianą łyżką lub powtarza naszą sekwencję. Piosenki, które możemy wykorzystać do tej zabawy to: „Marsz” (czy gotowe nogi do dalekiej drogi) oraz angielską melodię „The ants go marching”.

Smyk będzie się doskonale bawił, kiedy puścimy nieco szybszą muzykę, położymy na jego głowie chusteczkę lub woreczek wypełniony grochem lub kaszą i rozpoczniemy taniec. Maluch może wykonywać dowolne ruchy, ale tak żeby utrzymać leżący na jego głowie przedmiot.

Z maluchem możemy też trochę poćwiczyć do piosenek, w których pokazujemy części ciała. Przy piosence „Boogie Woogie” czy „The Pinochcio” (znajdziemy ją na stronie Super Simple Songs) dziecko nie tylko będzie się świetnie bawić, ale też pogimnastykuje całe ciało.

A może zajęcia zorganizowane w przedszkolu na Ursynowie?

Zabawa przy muzyce zawsze wprowadza nas rodziców i dzieci w dobry nastrój. Proste ćwiczenia możemy wykonywać z naszym smykiem codziennie w domu. Jednak raz w tygodniu warto wybrać się na wspólne muzyczne zajęcia połączone z gimnastyką korekcyjną. W naszym przedszkolu na Ursynowie takie dziecięce spotkania prowadzimy w każdy czwartek. Podczas ćwiczeń dzieciaki gimnastykują całe ciało przy muzyce pochodzącej z rożnych kontynentów. Na zajęciach wykorzystujemy instrumenty muzyczne charakterystyczne dla danego kraju i uczymy maluchy nowych zabaw. „Roztańczone kontynenty”, bo tak nazywają się nasze spotkania, są okazją do wprowadzenia przedszkolaka w świat nieznanych mu dotąd rytmów. Muzyczną gimnastykę dedykujemy i młodszym dzieciaczkom, i tym trochę starszym (zajęcia przeznaczone dla smyków w wieku 3-6 lat).

Jesienne, deszczowe popołudnia wcale nie muszą być nudne. Muzyczna zabawa z dzieckiem z wykorzystaniem elementów gimnastyki korekcyjnej rozrusza malucha i wprowadzi go w pozytywny nastrój. Bo nic tak nie poprawia humoru, jak taniec przy radosnej muzyce w grupie rówieśników.

Zabawy ruchowe dla przedszkolaków na jesienne dni
Przewiń do góry