Spokojny sen dziecka. Jak zapewnić maluchowi zdrowy wypoczynek

Spokojny sen dziecka

Przeprowadzono badania i udowodniono[i], że jedną z przyczyn występowania u dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat) koszmarów oraz innych problemów związanych ze snem, jest oglądanie programów telewizyjnych tuż przed zaśnięciem. Zaburzenia snu u maluchów pojawiają się też po puszczaniu im do poduszki bajek przepełnionych przemocą.

Wieczorny seans przed telewizorem a komfortowy sen

Bez względu na to, czy rodzice towarzyszą dziecku podczas wieczornej aktywności telewizyjnej, czy też nie, maluch może mieć później problemy ze zdrowym i spokojnym snem. U dzieci, które w ciągu dnia, a także tuż przed położeniem się spać mają styczność z programami zawierającymi przemoc obserwuje się:

  • trudności związane z zaśnięciem
  • koszmary senne i chodzenie we śnie
  • problemy z porannym wstaniem
  • zmęczenie w ciągu dnia

Dzieci, które cierpią na chroniczne problemy ze snem, są też narażone na wiele różnych chorób w starszym wieku, w tym: otyłość, choroby związane z nadwagą, choroby układu krążenia, trudności w uczeniu się i nieradzenie sobie w szkole, problemy behawioralne, choroby psychiczne.

Wszystkie te dolegliwości rzutują nie tylko na wiek młodzieńczy, ale też utrzymują się w późniejszych latach, przeradzając w poważne schorzenia. Małe dziecko potrzebuje odpowiednich warunków do spania, dlatego powinniśmy zrezygnować z dodatkowych bodźców, które mogą zakłócać jego spokojny sen.

Maluchy nie powinny oglądać nie tylko filmów dla dorosłych, w których pojawia się przemoc, ale również bajek zawierających zachowania przesycone przemocą. Dla dziecka w wieku ok. 5 lat nie ma różnicy czy coś dzieje się naprawdę, czy jest tylko udawane. Dlatego sytuacje z filmów animowanych, które dla 10-latka będą zabawne, u 5-latka mogą wywołać strach i przerażenie.

Jak zapewnić dziecku odpowiednie środowisko

  • Ogranicz czas spędzany przed monitorem. Zwróć uwagę, że czas przed monitorem nie sprowadza się tylko do oglądania telewizji. Może to być czas przed komputerem, tabletem, czy innym multimedialnym czytnikiem. Małe dziecko powinno mieć jak najwięcej ruchu, więc w ciągu dnia ogranicz do minimum oglądanie bajek czy nawet zabawy interaktywne przed monitorem komputera.
  • Wyłącz wieczorem TV i inne odbiorniki. Przynajmniej godzinę przed położeniem dziecka spać, wyłącz wszystkie odbiorniki, które mogą rozpraszać dziecko. Nie puszczaj mu na komputerze bajek do poduszki. Niech zrelaksuje się przy książce, którą mu poczytasz.
  • Wybieraj wartościowe programy. Zwracaj uwagę na to, co ogląda Twoje dziecko. Włączaj mu takie programy, w których nie ma przemocy i z których może nauczyć się życiowych umiejętności (dobrą bajką dla maluchów jest np. Tupcio Chrupcio „zmagający się” z wieloma dziecięcymi problemami)
  • Sypialnia jest do spania. A skoro jest do spania to nie ma tam miejsca na TV, komputer i inne multimedialne gadżety. Dziecko ma kojarzyć sypialnię z miejscem komfortowym do odpoczynku i pozbawionym tzw. rozpraszaczy.

Maluchy potrzebują w ciągu dnia jak najwięcej ruchu i kreatywnych, rozwijających zabaw. Dlatego w naszym przedszkolu w pobliżu dzielnicy Wilanów, dzieciaki spędzają czas na świeżym powietrzu, kiedy tylko sprzyja temu pogoda. Nasi wychowawcy dbają też o to, żeby przedszkolaki uczyły się umiejętności społecznych oraz rozwijały swoje zdolności. W naszym przedszkolu nie włączamy dzieciom bajek, a zamiast tego uczymy je aktywnego słuchania czytanych przez nas bajek.

[i] https://bit.ly/2PG7hn3

Spokojny sen dziecka. Jak zapewnić maluchowi zdrowy wypoczynek
Przewiń do góry