Przedszkolak musi się ruszać! Czyli dlaczego maluchy potrzebują zajęć ruchowych

Maluchy w wieku 2 lat i starsze stale potrzebują ruchu. Biegają, skaczą, wiercą się, rozglądają. Dla rodziców to często niezrozumiałe, jak można mieć tyle energii w ciągu dnia i cały czas coś robić. Dzieci jednak wiedzą, co dla nich dobre. Ciągła aktywność pobudza ich mózg do działania, dzięki czemu mogą się prawidłowo rozwijać.

Ile aktywności dla dziecka w ciągu dnia

Według ekspertów dzieci w wieku 12-36 miesięcy powinny mieć w ciągu dnia przynajmniej 30 minut ćwiczeń fizycznych prowadzonych przez rodziców oraz minimum 60 minut aktywnych ćwiczeń własnych (np. bieganie, skakanie, budowanie, rysowanie). Żadne dziecko w tym wieku nie powinno siedzieć bez ruchu przez dłużej niż 1 godzinę, z wyjątkiem czasu snu. Dlatego w naszym przedszkolu na Ursynowie dbamy o to, żeby dzieciaczki jak najwięcej się poruszały.

Jak utrzymywać aktywność

Kiedy rodzic jest z dzieckiem w domu, ma pełną kontrolę nad tym, jak jego brzdąc spędza czas. Maluchowi trzeba zapewnić więc jak najwięcej ruchu. Dlatego zamiast wożenia go w wózku, warto zmotywować go do chodzenia na własnych nóżkach. Niech maluch nie siada na kanapie przed telewizorem, a zamiast tego zajmie się rysowaniem czy słuchaniem ulubionych piosenek. Dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny w ogóle oglądać TV, a i później też nie jest ona wskazana. Nawet wyjątkowo wartościowe programy nie zastąpią dziecku nauki z rodzicem. Poznawanie nowych przedmiotów, wspólne gotowanie, a najlepiej aktywny spacer, znacznie bardziej rozwiną dziecko niż najbardziej pouczający film.

Jak bawić się z dziećmi

Aktywność z rodzicami dla maluchów w wieku 12-24 miesięcy

 • słuchanie muzyki i wspólne tańczenie
 • trzymanie dziecka za ręce, kiedy skacze
 • wspólne odkrywanie tego, co znajduje się w ogródku/na placu zabaw
 • wchodzenie po schodach i nauka wspinania się na różne przedmioty z asekuracją rodzica

Czas własny dziecka

 • zabawa we wkładanie klocków w odpowiednie miejsca
 • zabawa domowymi sprzętami, np. odkurzaczem, szczotką
 • naśladowanie dźwięków wydawanych podczas różnych prac domowych, np. podczas gotowania, koszenia trawy, stukania młotkiem

Aktywność z rodzicami dla maluchów w wieku 24-36 miesięcy

 • zabawa w „kółko graniaste” i inne podobne zabawy ruchowe
 • zabawa piłką – rzucanie, kopanie, odbijanie
 • wspólny taniec
 • naśladowanie poruszania się różnych zwierząt

Czas własny dziecka

 • zabawa na placu zabaw lub w ogródku pod okiem dorosłych
 • zabawa w udawanie – np. opiekowanie się lalką jak dzieckiem, zabawa w ulice, w budowanie namiotów
 • budowanie klockami
 • rysowanie kredkami

Aktywność w przedszkolu na Ursynowie

Jeśli dziecko chodzi już do przedszkola, warto zainteresować się tym, czy maluch przez cały czas ma okazję być aktywny. Czy w przedszkolu dzieci wychodzą na dwór, czy mają dodatkowe zajęcia ruchowe i czy jest czas wolny, podczas którego mogą dowolnie się bawić, tak jak np. w naszym przedszkolu w okolicy Wilanowa. Placówka, w której maluchy większość czasu spędzają tylko na zabawie własnej i bez moderowanych zajęć, nie zapewnia dziecku zharmonizowanego rozwoju.

Dbanie o bezpieczeństwo

Ograniczanie dziecka w jego ciekawości, powoduje, że wolniej się rozwija. Maluch potrzebuje dużo ruchu i możliwości do eksplorowania świata. Dlatego w domu trzeba zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo, tak żeby dziecko mogło się w pełni rozwijać. Malucha nie można zostawiać samego w pomieszczeniu, które może być dla niego wyjątkowo niebezpieczne (np. w kuchni, łazience, przy schodach). W jego pokoju nie powinny znajdować się ostre przedmioty, a kontakty powinny być zabezpieczone. Maluch w wieku ok. 2 lat stale potrzebuje opieki rodziców, ponieważ jego ruchy są jeszcze niepewne, łatwo traci równowagę i brakuje mu pełnej koordynacji.

Ruch dla dziecka to nieodłączny element jego dnia. Nie pozbawiajmy go więc przyjemności biegania, jeżdżenia na rowerze, wspinania się na różne przedmioty, eksplorowania niedostępnych miejsc. Bądźmy z dzieckiem i czuwajmy nad jego bezpieczeństwem. Nasze wsparcie w odkrywaniu przez nie świata, zaprocentuje w przyszłości.

Przedszkolak musi się ruszać! Czyli dlaczego maluchy potrzebują zajęć ruchowych
Przewiń do góry