Nauka języków obcych u dzieci

Nauka języków obcych u dzieci

Glottodydaktycy uważają, że przez pierwsze dziesięć lat życia, uczymy się najefektywniej języków obcych. Jak powinna wyglądać nauka języków obcych u dzieci?

W tym czasie mamy niezwykle plastyczne narządy artykulacyjne. Dzieci mogą wyartykułować niemal każdy dźwięk, co świetnie wpływa na naukę języków obcych u dzieci i pozyskiwanie akcentu dla danego języka czy dialektu. Im wcześniej rozpoczniemy działania edukacyjne, tym lepiej będą one radziły sobie w przyszłej edukacji. Nie tylko językowej!

Trzeba jednak pamiętać o dostosowaniu metod nauczania do poziomu rozwoju dziecka.

Nauka języków obcych przez zabawę

„Powiedz mi, to zapomnę, naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę” (Benjamin Franklin)

Wiek przedszkolny to okres myślenia konkretno-obrazowego, czyli to co widzę to nazywam. Dlatego istotne są oddziaływania polisensoryczne, czyli poznawanie świata wszystkimi zmysłami. Idealna metoda nauki języków obcych, to nauka piosenek, wierszy oraz rymowanek oparta na aktywnej zabawie. Na tym etapie pomijamy gramatykę, w zamian za to, poszerzamy słownik o kolejne zwroty i polecenia.

Efektywna nauka języków obcych w przedszkolu

Następnym ważnym elementem nauki języka w wieku przedszkolnym, jest zwrócenie uwagi, na krótki czas koncentracji dzieci. Dzieci szybko się uczą i stosunkowo szybko zapominają. Dlatego, zajęcia powinny być systematyczne i trwać odpowiednio dla trzylatków – 15 minut, czterolatki – 20 minut i pięciolatki, sześciolatki około 25-30 minut.

Ponieważ dzieci mają ogromną potrzebę aktywności ruchowej, każde zajęcia, także i językowe, powinny realizować tę potrzebę. Dzięki aktywnościom fizycznym, pobudzamy ośrodki korowe w mózgu, odpowiedzialne za rozwój poznawczy. To z kolei wpływa stymulująco, na ich wszechstronny rozwój oraz naukę.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy nauka języka ojczystego i innego obcego, nie jest zbytnim obciążeniem? Jakże często spotykamy dzieci małżeństw mieszanych, gdzie dzieci porozumiewają się (już w najwcześniejszym wieku!) z mamą i z tatą w dwóch różnych językach. Dziecko w rodzinie dwujęzycznej, uczy się obu języków z podobną prędkością. To samo dotyczy bilingwalności w edukacji szkolnej. Często takie dzieci osiągają lepsze rezultaty w nauce niż ich rówieśnicy!

Nauka języków obcych u dzieci już od najmłodszych lat, jest korzystna dla ich rozwoju. Dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę językową wybieranych przedszkoli oraz szkół dla swoich dzieci.

Funenglish – learn and play – przeczytaj o zajęciach języka angielskiego w naszym przedszkolu.

Nauka języków obcych u dzieci

Jedna myśl na “Nauka języków obcych u dzieci

Komentowanie zostało wyłączone.

Przewiń do góry