Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego malucha?

Jak wybrać przedszkole?

Jako rodzice chcemy, żeby nasz maluch uczęszczał do jak najlepszego przedszkola i od najmłodszych lat rozwijał swój potencjał. Zależy nam na kompetentnej kadrze wychowawczej, która zapewni dziecku harmonijny i bezstresowy rozwój i zadba o dobre samopoczucie przedszkolaka. Czym kierować się przy wyborze przedszkola i jak wybrać placówkę spełniającą nasze oczekiwania?

Odwiedziny w przedszkolu

Zanim zdecydujemy się na miejsce, gdzie nasze dziecko będzie spędzało 8-10 h dziennie, odwiedźmy kilka placówek. Listę interesujących nas przedszkoli znajdziemy na stronach lokalnych serwisów (np. przedszkola w okolicy dzielnicy Wilanów czy Ursynowa powinniśmy szukać np. na haloursynow). Korzystajmy z poleceń innych rodziców i znajomych. Kiedy znajdziemy najbardziej odpowiadającą nam placówkę, porozmawiajmy z osobami, które wysyłają już do niej swoje dzieci. Korzystajmy ze spotkań organizowanych przez przedszkole i poznajmy kadrę zarządzającą oraz nauczycieli.

Spotkanie z wychowawcami

Kiedy nasz maluch trafi do przedszkola, będzie w nim spędzał większość swojego dnia. Chcemy, żeby nasze dziecko czuło się tu bezpiecznie, kształtowało pewność siebie i zdobywało nowe umiejętności. Nauczyciel wychowania przedszkolnego nie może być więc przypadkowy. Wybierzmy się kilka razy do przedszkola i poobserwujmy, jak pracują w niej wychowawcy. Dobry nauczyciel nawiązuje z dziećmi relację opartą na zaufaniu, ale zachowuje emocjonalny dystans. Taki opiekun wykazuje się obiektywizmem, nie faworyzując żadnego z dzieci. Zwróćmy uwagę, jak wychowawca rozmawia z przedszkolakami. Czy schodzi do ich poziomu i nawiązuje kontakt wzrokowy?

Program dnia i zajęcia dodatkowe

Wybierając przedszkole idealne dla swojego malucha, przeanalizujmy plan dnia panujący w przedszkolu. Sprawdźmy, jak dużo czasu dzieci spędzają na świeżym powietrzu, jak długo mogą swobodnie się pobawić oraz jakie zajęcia przeważają. Przedszkolaki powinny jak najwięcej tańczyć, śpiewać, wykonywać prace plastyczne i brać udział w sportowych zabawach.

Dobra placówka może pochwalić się pakietem zajęć dodatkowych, takimi jak język angielski czy niemiecki, nauką gry na fortepianie i tańca, zajęciami ruchowymi (wszystkie zajęcia naszego przedszkola przedstawiamy w zakładce „Zajęcia dodatkowe”).

Komunikacja z rodzicami

Jak nauczyciele komunikują się z rodzicami? Czy przekazują dokładne informacje o każdym przedszkolaku? Decydując się na wybrane przedszkole, upewnijmy się, że po odebraniu naszego smyka z placówki, wychowawca opowie nam o przebiegu dnia. Nauczyciel powinien nas zapewnić, że ewentualne problemy, które będzie sprawiało dziecko, będzie omawiał z nami na osobności. Opiekun powinien umieć zaradzić drobnym wybrykom dzieci i wspomóc nas podczas adaptacji malucha w nowym miejscu.

Wyposażenie przedszkola i jadłospis

Dla naszych maluchów przedszkole jest jak drugi dom. Mają się tu bawić, odpoczywać, a także zdrowo odżywiać. W ich jadłospisie powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw i owoców, a dieta powinna być skomponowana tak, żeby wspierać rozwój dziecięcego mózgu. W salach oprócz klocków, stolików kreatywnych, piłek, powinny znajdować się też łóżeczka na leżakowanie, miękkie dywany lub maty do zabawy i wygodne krzesełka ze stolikami.

Wybierając przedszkole, ufajmy też swojej intuicji. To, czego najbardziej potrzebuje nasz przedszkolak, to troskliwy i opiekuńczy wychowawca potrafiący radzić sobie z dziecięcymi problemami i troskami.

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla swojego malucha?
Przewiń do góry