Poczytaj mi, mamo. Dlaczego warto czytać dzieciom, nawet tym bardzo małym

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Twój maluch przez kilka pierwszych miesięcy życia nie rozumie wszystkiego, co się z nim dzieje. Nie pojmuje też znaczenia słów. Jednak nawet już bardzo malutkiemu dziecku warto czytać przynajmniej 20 min. dziennie. Przecież mówimy do swojego niemowlaka odkąd pojawi się na świecie, a nie dopiero wtedy, kiedy zaczyna nas rozumieć. Śpiewamy mu kołysanki, zanim nauczy się wyczucia rytmu. I tak samo powinno być z czytaniem.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecko uczy się wszystkich dźwięków, które potrzebne są mu do mówienia w ojczystym języku. Im więcej czytamy dziecku, tym więcej słów słyszy i tym bogatszy będzie jego zasób słownictwa, kiedy zacznie mówić.

Maluchy, których rodzice codziennie czytają im od pierwszych miesięcy życia, w wieku 2 lat znają znacznie więcej słów niż ich rówieśnicy, a także chętniej i szybciej uczą się samodzielnego czytania.

Czytając, używamy różnej intonacji, ekspresji i emocji. Dziecko uczy się w ten sposób społecznych zachowań. A pokazywanie, znajdywanie i rozpoznawanie przedmiotów i osób na ilustracjach wspomaga rozwój umysłowy malucha. Brzdąc rozwija umiejętność mówienia, dzięki naśladowaniu dźwięków, rozpoznawaniu obrazków i słuchaniu nowych słów.

Głośne czytanie:

  • uczy dziecko tego, czym jest komunikacja
  • w ciekawy sposób wprowadza do świata dziecka nowe pojęcia (liczby, kolory, litery, kształty)
  • buduje umiejętność słuchania, zapamiętywania, a także poszerza słownictwo
  • przekazuje dziecku informacje o otaczającym je świecie

Spędzanie czasu na wspólnej lekturze sprawia maluchowi przyjemność. Brzdąc poznaje, że to miła czynność, której warto się nauczyć. Niemowlaki i starsze dzieci zaczynają kojarzyć czytanie z uczuciem szczęścia, bliskości i radości, dzięki czemu same chętnie sięgają po książki.

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami

Maluszki nie rozumieją jeszcze co się im czyta, ale potrafią zainteresować się żywymi obrazkami w książkach. Między 4. a 6. miesiącem dziecko coraz bardziej ciekawi się tym, co rodzice mu czytają. Często jednak wyrywa książki, żeby ich spróbować, dotknąć, a nawet podrzeć.

Między 6. a 12. miesiącem niemowlęta zaczynają rozpoznawać konkretne elementy pojawiające się na stronach. Mają już swoje ulubione opowiadania i książki. Kiedy kończą rok, potrafią już przewracać strony i zatrzymywać się na fragmentach, których lubią słuchać. Pokazują, a także wydają dźwięki zbliżone do tych wydawanych przez rodziców.

Kiedy i jak czytać

Czytanie dziecku nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Najważniejsze jest to, żeby czytać maluchowi dość często w ciągu dnia. Nie zmuszajmy go do słuchania całych długich historii. Dla dziecka to jeszcze niewykonalne, żeby przez dłuższy czas siedzieć w spokoju. Nawet przedszkolaki, czyli starsze już dzieci słuchające ciekawych historii w naszym przedszkolu (znajdującym się w pobliżu dzielnicy Wilanów) mają trudności ze skupieniem uwagi. Skoncentrujmy się raczej na jakości czytania i powtarzaniu tej czynności kilka razy dziennie, a nie na długości czytania. Podczas lektury modulujmy głos, wyrażając nim określone emocje.

W ciągu dnia wprowadźmy jeden ściśle określony rytuał związany z czytaniem. Dla większości rodziców takim momentem okazuje się czas przed położeniem dziecka spać. Podczas czytania maluch wycisza się i wprowadza się w senną atmosferę. Oprócz tego, wieczorna lektura staje się powtarzalną czynnością, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Maluch doskonale wie, że po krótkim opowiadaniu przychodzi czas na spanie.

Jak najlepiej czytać dziecku?

Poniższe wskazówki pomogą nam wprowadzić malucha w świat książek i od najmłodszych lat przyzwyczaić go do wspólnego spędzania czasu przy lekturze.

  • Przytulanie dziecka podczas czytania daje mu jeszcze większe poczucie bliskości, bezpieczeństwa i radości
  • Podczas lektury zmieniajmy swój głos. Stosujmy odpowiednią intonację, wcielajmy się w różne postaci, wydawajmy dźwięki
  • Nie czytajmy całego tekstu na raz, ale przerywajmy go pytaniami do dziecka. Prośmy je o pokazanie, gdzie są konkretne przedmioty lub osoby. Nawet jeśli maluch nie potrafi jeszcze tego robić, wkrótce osiągnie tę umiejętność
  • Śpiewajmy dziecku rymowanki, naśladujmy dźwięki wydawane przez zwierzęta, kołyszmy swoje dziecko. Wszystko, co daje maluchowi poczucie zabawy, umacnia go w przekonaniu, że czytanie jest naprawdę ciekawym zajęciem.
  • Dzieciaki uwielbiają słuchać na okrągło tego samego. Dlatego jeśli nasz brzdąc ma swoją ulubioną książkę, nie wzbraniajmy się przed czytaniem jej każdego wieczora.
  • Zachęcajmy dziecko do poznawania materiałów, z których jest zrobiona książka. Kupujmy takie, które maluch może nawet włożyć do buzi.

Co czytać maluchom?

Niemowlakom można czytać wszystko. Dla nich przede wszystkim liczy się nasz głos. Z czasem, kiedy dziecko zaczyna się już interesować obrazkami, wybierajmy książeczki z kolorowymi obrazkami i krótkimi rymowanymi tekstami. Czytajmy je po kilka razy, zanim przejdziemy do nowej lektury.

Po pewnym czasie sięgnijmy po dłuższe teksty, ale nadal wybierajmy książki z przejrzystymi ilustracjami.

Kiedy dziecko zaczyna już siadać, samo je i kąpie się na siedząco, znajdujmy książki, które opisują codzienne rytuały. A kiedy maluch zaczyna mówić, czytajmy razem takie lektury, w których można powtarzać proste słowa. Przedszkolak skupi się już na dłuższych historiach uzupełnionych barwnymi ilustracjami.

Niech dziecko ma też łatwy dostęp do swoich książek, tak żeby w dowolnym momencie mogło po nie same sięgnąć. Nawet roczny maluch będzie już próbował naśladować nas podczas czytania.

Pamiętajmy też, że najlepszy przykład dajemy dziecku my sami. Dlatego czytajmy w jego obecności swoje książki. Niech maluch widzi, że nam również sprawia to przyjemność.

Poczytaj mi, mamo. Dlaczego warto czytać dzieciom, nawet tym bardzo małym
Przewiń do góry