6 korzyści, jakie muzyka daje małemu dziecku

Dzieci uwielbiają muzykę i mają swoje ukochane piosenki, których mogłyby słuchać na okrągło. Maluchy potrafią doskonale bawić się przy spokojnych rytmach, a także uspokajać i zasypiać przy dobrze znanych im melodiach. Muzyka połączona z ruchem ułatwia dzieciom przyswajanie nowych informacji. A placówki, takie jak np. nasze przedszkole w okolicy dzielnicy Wilanów, które zapewniają maluchom edukację muzyczną, są szczególnie chętnie wybierane przez rodziców. Jakie korzyści daje małemu dziecku muzyka i dlaczego warto „zarazić” nią malucha od pierwszych chwil życia?

Muzyka pomaga rozwijać mowę, umiejętność czytania i pisania oraz komunikacji

Słuchanie muzyki stymuluje u dziecka różne zmysły i pomaga mu w nauce oraz poprawia umiejętności językowe. Maluchy obyte z muzyką, które codziennie mają z nią styczność, grając na instrumentach lub tańcząc do ulubionych piosenek, szybciej uczą się płynnie mówić, czytać i pisać. Ucząc się słów piosenek, dzieci poznają nowe słowa i ich brzmienie. Bo na początku nauki języka (również obcego) dla malucha najważniejsza jest melodia języka. Dopiero z czasem szkrab poznaje znaczenie słyszanych przez siebie wyrazów.

Muzyka wspomaga rozwój fizyczny dziecka

Nasze przedszkole zlokalizowane w okolicy dzielnicy Wilanów proponuje swoim małym uczniom naukę gry na pianinie. Dzięki grze na różnych instrumentach (w tym również na pianinie), maluchy uczą się podstawowych umiejętności koordynacji ręka-oko. Szczególne znaczenie w rozwoju motoryki dużej ma dla dzieci improwizowany taniec do rytmu różnych melodii. Już samo maszerowanie z instrumentem w ręku poprawia dziecięcą koordynację i podzielność uwagi.

Muzyka rozwija zdolności poznawcze

Śpiewanie ulubionych piosenek i słuchanie muzyki klasycznej wspiera aktywny rozwój mózgu. Dziecięca pamięć, koncentracja, myślenie i inteligencja przestrzenna poprawiają się, kiedy maluch bierze udział w różnych aktywnościach muzycznych. Kiedy dziecko wykonuje polecenia z dziecięcych piosenek, np. skacze do tyłu, uczy się swojego ciała w relacji do przestrzeni. Muzyka ułatwia maluchowi poznawanie otoczenia i tworzenie obrazu świata w jego umyśle.

Muzyka wprowadza rytuały i zapewnia bezpieczeństwo

Słuchanie ulubionych kołysanek przed snem czy muzyki klasycznej przed popołudniową drzemką uspokaja dzieci i pomaga im się wyciszyć. Nawet jeśli maluchy nie zasypiają, przy dźwiękach spokojnej muzyki potrafią bawić się skoncentrowane. Po aktywności fizycznej łagodne dźwięki pomagają uspokoić puls, obniżyć ciśnienie krwi i uspokoić dziecko.Znane melodie puszczane w określonych porach dnia stają się dla malucha rytuałem zapewniającym mu bezpieczeństwo.

Lekcje gry na pianinie oraz zabawy muzyczne w naszym przedszkolu niedaleko dzielnicy Wilanów są dla dzieci stałym elementem wpisanym w plan dnia.

Muzyka wspiera rozwój mózgu we wczesnym dzieciństwie

W kilku pierwszych latach życia następuje bardzo szybki rozwój mózgu. Naukowcy uważają, że im wcześniej dziecko wystawiane jest na działanie muzyki, tym efektywniej mózg malucha odpowiada na tę stymulację. Trening muzyczny oparty o zabawy i aktywne słuchanie muzyki, zanim dziecko skończy 7 lat, oddziałuje na fragmenty mózgu odpowiedzialne za planowanie i zdolności motoryczne.

Muzyki można słuchać z dzieckiem przy każdej wykonywanej czynności. O poranku, kiedy przychodzi czas budzenia, włączmy mu łagodne dźwięki, takie jak śpiew ptaków, szum drzew, czy morza. W samochodzie możemy słuchać z dzieckiem muzyki klasycznej albo swoich ulubionych kawałków (warto wyrabiać w dziecku gust muzyczny), a nie tylko dziecięcych piosenek. Wieczorem puśćmy maluchowi kołysanki albo sami pośpiewajmy mu przed snem. I wybierzmy takie przedszkole w okolicy dzielnicy Wilanów, które ma w swojej ofercie zajęcia muzyczne.

6 korzyści, jakie muzyka daje małemu dziecku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry