fbpx
14 września 2018

Adaptacja

Program adaptacyjny dla przedszkolaków

Każda zmiana w życiu dziecka pociąga za sobą wiele emocji. Staramy się by nasze dzieci doświadczały głównie emocji pozytywnych, związanych z przyjemnymi wydarzeniami, niespodziankami, jak wyjście do kina czy wizyta na urodzinach u kolegi. Nie zapominajmy jednak, że emocje negatywne, towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Umożliwiając dzieciom przeżywanie smutku, frustracji czy złości, wspieramy ich rozwój emocjonalny. Pozwólmy zatem dzieciom wyrażać swoje uczucia. Zarówno te pozytywne jak i negatywne. Kiedy dziecko płacze, czasem wystarczy je po prostu przytulić i pocieszyć, najlepiej bez komentarzy.
Niewątpliwie pierwsze dni w przedszkolu należą do sytuacji wielce stresujących dla dziecka. Wyobraźmy sobie że wchodzimy do zatłoczonej wielkiej gwarnej sali, w której nikogo nie znamy, nie wiemy jak się w niej poruszać, gdzie znajduje się toaleta czy kuchnia, otacza nas mnóstwo nowych zapachów i jeszcze na dodatek, obiecują nam że będziemy się świetnie bawić. Dlatego, staramy się wspomóc całą rodzinę w tej trudnej sytuacji, tworząc program adaptacyjny, wspierający dziecko i rodziców.
Nie ma niestety gotowej recepty na to, by dziecko bezproblemowo weszło w ten nowy etap w życiu. Każdy w swoim tempie i według własnych możliwości w końcu dojrzeje do bycia przedszkolakiem.
Jednak my dorośli, możemy mu to ułatwić, współpracując na linii pracownicy przedszkola – rodzice i opiekunowie.
Zanim twój maluch zacznie regularnie uczęszczać do przedszkola, mamy kilka wskazówek, jak do tego się przygotować.

Do tej pory przebywał głównie w domu z Tobą lub nianią. Teraz przez większą część dnia, będzie przebywał w nowym miejscu, otoczonym nowymi osobami, zapachami, światłem, dźwiękiem, a przede wszystkim zwyczajami i planem dnia. To co zupełnie nowe i trudne, może okazać się korzystną zmianą. W przedszkolu zapewnimy dzieciom rytm, do którego prędko przywykną. Zanim to jednak nastąpi, proponujemy, aby dziecko przygotowywać powoli do nowej roli przedszkolaka.

 1. Rozmawiaj o przedszkolu i wspominaj, że niedługo (np. za tydzień, czy trzy dni) pójdziemy do przedszkola.
 2. Opowiadaj o tym, co się robi w przedszkolu, czego można nowego się nauczyć.
 3. Przygotuj dziecko na to, że z innymi osobami też może czuć się bezpiecznie. Zostaw malucha na kilka godzin u babci lub cioci.
 4. Już w domu postaw na samodzielność twojego dziecka, niech próbuje samo myć rączki, jeść, ubierać się i rozbierać.
 5. Unikaj trudnych do włożenia ubranek, nie muszą być piękne, wystarczy, że będą łatwe do założenia (rękawy bluzy łatwe do podciągnięcia).
 6. Jeśli to możliwe, przez pierwszych kilka dni, odbieraj dziecko trochę wcześniej, by z czasem, coraz bardziej wydłużać pobyt w przedszkolu.
 7. Jeśli rozstanie jest bardzo bolesne, poproś o pomoc nauczycielkę. Czasem nieuchronne jest delikatne przytulenie dziecka przez opiekunkę, trzeba serdecznie ale konsekwentnie pożegnać się z dzieckiem i opuścić przedszkole. Maluchowi potrzebne jest twoje zdecydowanie i obietnica, że przyjdziesz po nie tuż po obiedzie (jeśli nie jesteś pewny że przyjdziesz po dziecko w obiecanym terminie, lepiej nie obiecuj!).
  To na pewno dużo lepsze, niż kilkunastominutowe pożegnania gdzie płacze dziecko, rodzic a czasem i opiekunka wraz z resztą grupy 🙂
 8. Zapewniaj o swojej miłości dziecko, tak często jak się da!
 9. W trudnych chwilach, gdy rozpacza, przytul i powiedz, że też będziesz tęsknić i przyjdziesz po nie jak, tylko skończysz pracę.

Kilka rad dla rodziców jak przetrwać ten trudny moment:

 1. Porannej pobudce niech towarzyszy uśmiech na twarzy.
 2. Okaż radość, że jest małym przedszkolakiem i ciesz się razem z nim.
 3. Pozwól wziąć ze sobą ulubioną zabawkę, przytulankę.
 4. Pozwól dziecku na samodzielność przy rozbieraniu i ubieraniu się w szatni przedszkolnej, (nawet gdy trwa to całe wieki)!
 5. Pożegnanie krótkie i zdecydowane, ale serdeczne, pa pa i buziak w zupełności wystarczy.
 6. Nigdy nie zabieraj malucha płaczącego przy rozstaniu z powrotem do domu. Będzie wiedziało, że łzami może na Tobie wymusić konkretne zachowania. Czy na pewno Ci na tym zależy?
 7. Maluch zazwyczaj przy rozstaniu z mamą ma większe trudności, lepiej poprosić by przez pierwsze dni, to tata odprowadzał dziecko.
 8. Jeśli obiecasz, że przyjdziesz po obiedzie, zrealizuj obietnicę!
 9. Nie wypowiadaj się negatywnie o przedszkolu w obecności dziecka, to zaburza jego poczucie bezpieczeństwa, a obawy są podyktowane Twoim lękiem.
 10. Na powitanie pochwal dziecko, że było bardzo dzielne.
 11. Zazwyczaj maluchy nie potrafią odpowiadać na pytanie „co było dziś w przedszkolu”. Poczekaj, aby sam Ci opowiedział lub zaobserwuj w zabawie.
 12. Na pytanie ile zjadło i z kim się bawiło, na pewno odpowiedzą opiekunowie.
 13. Bądź spokojny, twoje dziecko jest w dobrych rękach!

Pamiętaj, że przedszkole stworzone jest w trosce o Twoje dziecko. Na pewno jest pod doskonałą, troskliwą opieką. Opiekunki to sympatyczne i doświadczone osoby, które nie zastąpią mamy, za to zapewnią wspaniałe warunki dla rozwoju emocjonalnego, fizycznego i edukacyjnego twojej córki lub syna.